İçerik pazarlaması, son dönemde hızla gelişen ve en rekabetçi iletişim şekillerinden biridir. İçerik pazarlamasının özelliği, markanızın hedef kitlenizle daha kolay ve daha etkili iletişim kurabilmesini sağlamasıdır. Bu çerçevede özellikle video içeriklerinin; etkinliğinizin tanıtımı, canlı paylaşımı ve etkisinin genişletilmesi açısından en ideal içerik türü olduğu söylenebilir. Gerek etkinlik öncesi tanıtım videoları, gerek etkinlik süresince paylaşılabilen canlı yayın videoları ve gerek etkinlik sonrasındaki özet videolar ile hedef kitlenize ve amaçlarınıza daha kolay ve daha verimli biçimde ulaşabilmenize olanak tanır. Videoların hedef kitlenizin beklentilerine uygun kalitede hazırlanmış olması kadar, bu videoların etkili şekilde kullanılması ve paylaşılması da önemlidir. Etkinliğiniz için kullanılacak video türleri nelerdir, hangi amaca hizmet ederler ve paylaşımı nasıl olmalıdır, isterseniz daha yakından inceleyelim:

Etkinlik Öncesinde: Tanıtım Videoları

Tanıtım videoları genellikle 4 temel amaca ulaşmayı mümkün hâle getirir:
  • “Etkinliğe kimler katılacak, neden katılmam gerekir?” veya “Organizasyon nasıl gerçekleşecek, kapsamı nedir?” gibi konular hakkında fikirler sunar.
  • Konuşmacıların ve özel aktivitelerin ön plana çıkarılmasına olanak tanır.
  • Ev sahibi kişi veya kurumların tanıtımını sağlar.
  • Etkinlik sponsorlarının tanıtımına imkan verir.
Tanıtım videosu hazırlandıktan sonra, videoyu web sitenizin açılış sayfasına veya YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında yer vermek herkesin içeriğinize kolaylıkla ulaşmasını sağlayacaktır. Eğer web sayfanızda bir etkinlik kayıt bölümü açtıysanız bu sayfayı sponsor logolarının da yer aldığı ve tanıtım videonuzu eklediğiniz ilgi çekici bir görünüme kavuşturmanız gerekir. Tanıtım videoları organizasyonun sürekliliği için hayati önem taşır. Lütfi Kırdar ICEC Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Brand Week Istanbul ve MediaCat Felis Ödülleri için hazırladığımız videoları aşağıda izleyebilirsiniz.

Etkinlik Süresince: Canlı Yayın

Genel bir tanıtım yapıldıktan sonra, asıl önemli olan etkinliğin kendisine odaklanmaktır. Canlı yayın videoları işte bu amaca hizmet eden ve en çok ilgi gören içerik türüdür. Sosyal medya da hedef kitlenizin canlı yayın videolarınıza ulaşmasını kolaylaştıran en önemli araçtır. Burada özellikle kısa video içerikleri öne çıkmaktadır. Hem kişisel hem profesyonel amaçlı kısa videolar sosyal medyadan da kolay paylaşım imkanı bulmaktadır. Canlı yayın videoları etkinliklerde konuşmacılar açısından kolaylaştırıcı rol oynar; organizatörlerin de konuşmacıların katılımını vurgulayabilmesi açısından elverişlidir. Canlı yayın videoları katılımcılar, konuşmacılar, sponsorlar tarafından 3 şekilde kullanılabilir:
  • Katılımcılar deneyimlerini, gözlemlerini ve orada olma nedenlerini paylaşabilirler.
  • Konuşmacılar da aynı şekilde hem deneyimlerini hem orada olma nedenlerini anlatabilirler.
  • Sponsorlar ise paylaşımlarını ve kazanımlarını aktarabilirler.
Canlı yayın videoları özellikle açılışlar, konuşmalar, ödül törenleri, zirveler açısından en etkili yayın aracıdır. buvidyo markaların sosyal medya hesaplarında güvenle yayınlayadığı profesyonel multicam canlı yayın prodüksiyonları gerçekleştirmektedir.

Etkinlik Sonrasında: Etkinlik Klibi & Özet Videosu

Özet videoları etkinlik organizatörleri ile birlikte etkinliğin genel bir özetini ele alacak şekilde hazırlanır. Etkinlik Klipleri ise etkinlikten akılda kalan en çarpıcı anları bir araya getirerek organizasyonun sürekli olmasını sağlayan güçlü ve eğlenceli bir araçtır. Digital Age Summit için hazırladığımız etkinlik videomuz, “Next 10” teması altında düzenlenen ve dijitalin gelecekteki 10 yılının konuşulduğu önemli bir etkinliğin müzik klibi eşliğinde genel bir özetini sunmaktadır. Etkinlik sonrası videoları bir sonraki etkinliğiniz için gerekli alt yapıyı oluşturması bakımından değerlidir. Çünkü, o etkinliğinize katılamayan kişilere röportajlar, görseller yoluyla sanki etkinliğe katılmış hissi sağlar ve kişileri bir sonraki etkinliğin bir parçası olmaya teşvik eder.

Etkinlik Videoları Etkinliğinizin Etkisini Genişletir

Video içerikleri düzenlediğiniz etkinliklerin önemli ve kritik bir parçasıdır. Etkinlik sitenizde videolara yer vermek, yazılı metinlere kıyasla daha çok ilgi uyandırır ve daha etkilidir. Etkinlik videolarınız, etkinliğinize ilk kez katılmayı değerlendiren bir katılımcı, bir konuşmacı veya bir sponsor için etkinliğinizin aynası gibidir.