Son zamanlarda sıkça duyar oldunuz, sahi nedir bu Growth Hacking? Geçmişte şirketlerin büyümek için dev pazarlama kampanyalarına ve bütçelerine ihtiyacı olduğu düşünülürdü. Ancak Silikon Vadisi’nin çok yönlü yetenekleri bir şey keşfettiler: Growth Hacking.

Growth Hacking nedir?

Kelime anlamıyla Growth Hacking, büyümeyi hacklemek demektir, gerçekten de Growth Hacking’in amacı budur. Growth Hacking, şirketin büyüme hızı doğal sınırlarına ulaşmadan yeni yöntemler keşfederek büyümeyi sürdürmeyi ve hızlandırmayı amaçlar. Growth Hacking, teknolojiyi etkili kullanarak en verimli pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesini sağlar. Growth Hacking’in belirli kalıpları yoktur, çok çeşitli teknikleri içerir.

Growth Hacking nasıl yapılır?

Silikon Vadisi’nin Dropbox gibi parlak girişimlerinin önünde önemli sorunlar vardı. Şirket küçüktü, bütçe azdı ve reklam yapmak masraflıydı. Öte yandan tanıtım yaparak daha fazla insana ulaşmak, büyümek ve daha fazla kar etmek istiyorlardı. Bu kısır döngünün içerisinden Growth Hacking sayesinde çıktılar. Growth Hacking yaparken hızlı ve yeni çözümler üretebilme yeteneğine sahip olmak önemlidir. Çünkü her şirket, her sektör kendine has özel çözümlere ihtiyaç duyar. Diğer şirketlerin yöntemlerini taklit etmeniz size başarıyı garanti etmez. Growth Hacking analitik ve özgür düşüncenin var olduğu, farklı yöntemleri uygulandığı, sürekli ölçümlendiği ve böylelikle en ideal çözümün keşfedildiği bir laboratuvardır. İşinizde Growth Hacking yapmak istiyorsanız öncelikle online marketing, problem çözme, kodlama, analitik düşünme ve fonksiyonlarınızı sorgulayın. Sonra verilere kulak verin ve başlayın. Growth Hacking sürekli sorgulama, araştırma ve geliştirme gerektiren bir analitik düşünce ve uygulama yaklaşımıdır.

Growth Hacker kimdir?

Growth Hacker, sahip olduğu pazarlama deneyimini ve teknolojik bilgiyi her açıdan hakim olduğu ürününü daha fazla insana ulaştırmak ve geliştirmek için kullanan yetenekli kişidir. Karmaşık görünebilir, ama en yalın ifadeyle kendini iletişim becerileri ve teknik uygulama alanlarında geliştirmeyi başarmış sadece bir avuç insana Growth Hacker diyebiliriz. growth-hacking Bir Growth Hacker farklı akademik veya profesyonel geçmişlerden gelebilir. Mühendislik eğitimi almış, öte yandan kendini Marketing alanında geliştirmiş biri Growth Hacker adayıdır. İşletme veya Pazarlama üzerine akademik bilgiye sahip ve teknolojiye hakim biri de Growth Hacker olma potansiyeline sahiptir. Ancak bu akademik ve profesyonel geçmişler yeterli değildir, Growth Hacker pazarlayacağı ürününe her açıdan hakimdir, onu yakından tanır. Girişimi büyütmek için tutkuyla çalışırken, rehberi duyguları değil müşterilerinden elde ettiği verilerdir.

Bir Growth Hacker hedefe nasıl ulaşacağını bilir!

Growth Hacker, sadece rakiplerine karşı değil aynı zamanda zamana karşı yarışır. Bir girişimin gerçek değerini anlatmanın pratik yolu iyi hazırlanmış bir videodur. Yeni girişimlerin yeşerdiği Kickstarter gibi platformlarda, girişimcilerin yatırım aradığı coşkulu etkinliklerde yada başarılı girişimlerin websitelerinde öncelikle video ile iletişim kurduklarını göreceksiniz. Öyle ki yeni girişimler fikiri geliştirip piyasaya çıkarmadan önce henüz konsept aşamasındayken bir video paylaşarak ile işe koyuluyorlar.