Y Kuşağına henüz alışamadınız mı? Öyleyse Z Kuşağı ile tanışın! Sosyal Medya? Kesinlikle! Kitaplar? Hiç. Videolar? Fazlaca! Hız? Son sürat! Sabır? Yok. Z Kuşağının hayatı kısaca böyle. İnatçı, pragmatik ve her nasılsa sürekli meşgul bir kuşak. Dijital dünyayla o kadar iç içe yaşıyorlar ki onları “biyonik” insanlara benzentenler bile var. z-gen 1995’ten sonra dünyaya gelen ve internetsiz bir dünyayı hiç görmemiş bu gençlerin umutları, hayalleri ve değer yargıları önceki kuşaklardan çok farklı. Peki siz onları tanıyor musunuz? Gelin Z Kuşağını birlikte tanıyalım:

Günlük Yaşam

Her şeyi istiyorlar, hemen istiyorlar. İki ekrana aynı anda bakıyorlar. Son model akıllı telefonlarıyla sosyalleşirken, televizyona göz ucuyla bakıyorlar. Gündemi ve son trendleri sosyal medya üzerinden takip etmeyi tercih ediyorlar. Düşüncelerini ifade ederken bir tweet uzunluğu onlar için yeterli. Toplumun ve önceki kuşakların değerlerini fazla önemsemeden kendi değerlerini yaratıyorlar. İnternetteki bir trende katılmaktan çekinmiyorlar. Korece bir pop şarkısı veya Harlem Shake gibi uzak mesafelerin trendlerini sosyal medya sayesinde kolayca içselleştiriyorlar. YouTube ünlüleri, hayatlarında televizyon ünlülerinden daha geniş yer kaplıyor.

Arkadaşlık

Z Kuşağı gençleri online iletişimi, yüzyüze iletişime tercih ediyorlar. Garip gelebilir ama tam olarak böyle. Hatta sosyal medyadaki iletişim, bazen duygusal anlamda gerçek hayattaki arkadaşlıkların önüne geçebiliyor. Tinder uygulamasını duyduysanız ne demek istediğimizi anlamışsınızdır.

Bilgi

Bu nesil o kadar hızlı bir teknolojik gelişmenin içerisinde büyüdü ki her türlü bilgiye hemen ulaşabilmeyi öğrendi. Merak ettiklerini YouTube’daki videoları izleyerek öğreniyorlar. Şimdiye kadar okudukları kitap sayısı az olsa da, internette ulaşabildikleri her türlü bilgiyi ve içeriği “bildiklerini” varsayabilirsiniz.

Ne izliyorlar?

Günde en az 3 saati ekran karşısında geçiriyorlar. Hangi ekran veya ekranlar olduğunu saptamak gerçekten zor: akıllı telefon, tablet, pc veya smart tv izliyor olabilirler. Sosyal medyadan uzak kalmayı hiç istemiyorlar: Facebook, Instagram ve Twitter günlük iletişim araçları. Bazılarının hiç e-mail adresi olmadı. Günlük yazmak veya not tutmak gibi ihtiyaçları yok. Yazılı iletişimden kaçındıkları için blog yazmak dahi onlar için ilgi çekici değil. Kendilerini en iyi video ile ifade ediyorlar. YouTube, Facebook, Snapchat ve Vine, Z Kuşağı gençliğinin vazgeçilmezleri arasında.

Z Kuşağının Geleceği

Teknolojinin içinde büyümüş olmalarına rağmen Z Kuşağı ekonomik, politik ve sosyal anlamda zor zamanların çocukları. Dikkat dağınıklığı farkında olmadan yaşadıkları en büyük problem. Geleceği konusunda kendinden emin olamayan bu nesil, hem stresli hem de kırılgan. Bu yüzden Z Kuşağının “eğlence” faktörüne özel ilgisi var. Bizce bu yeni nesil ile iletişim kurabilmek için yeni bir yolda yürümeniz gerekiyor. Öyle görünüyor ki bu nesilin etki alanı genişledikçe, onlara ulaşabilmek için “online video” iletişimine marketing stratejinizde yer vermeniz kaçınılmaz olacak.